De EIB verstrekt €40 miljoen aan Qredits om micro-ondernemingen in Nederland te laten groeien.
Financiering blijft een belangrijk knelpunt
Almelo, 12 februari 2026 – Ruim 35% van de ondernemers in het Nederlandse kleinbedrijf overweegt binnen vijf jaar zijn of haar bedrijf te verkopen, maar financiering is een steeds groter knelpunt. De meeste ondernemers zijn slecht voorbereid. Slechts 17% heeft hier concrete stappen in genomen. Dat blijkt uit de negentiende Kleinbedrijf Index, een initiatief van Qredits, ONL en Hogeschool Utrecht, met in deze editie het thema Bedrijfsopvolging en -verkoop.
Als kleine bedrijven verdwijnen, komen veel banen op de tocht te staan, vooral in lokale gemeenschappen. Kleine bedrijven houden dorpen en steden levendig: denk aan bakkers, cafés, kledingwinkels, vakspecialisten en lokale dienstverleners. Als zij verdwijnen, wordt de economie centraler, minder persoonlijk en verdwijnen ontmoetingsplekken.
Van alle ondernemers in het kleinbedrijf (0–50 medewerkers) is 12% op dit moment actief bezig met verkoop; nog eens 23% overweegt dit binnen vijf jaar. In totaal gaat het om meer dan 500.000 bedrijven. De belangrijkste aanleiding is het naderen van de AOW-leeftijd of pensionering.
Ondernemers geven de voorkeur aan verkoop aan andere ondernemers of overdracht binnen de familie, vaak via een geleidelijk traject. Tegelijk blijft de voorbereiding beperkt. Bijna de helft weet niet hoe een overdracht juridisch en financieel moet worden ingericht. Veel ondernemers hebben onvoldoende inzicht in fiscale en financiële consequenties, weten niet hoe de verkoopprijs tot stand moet komen en zijn onbekend met beschikbare begeleiding.
Een centrale plek waar ondernemers deze informatie kunnen vinden en een overheidscampagne om ondernemers daarop te wijzen, zou daarbij enorm kunnen helpen.
Bij bedrijfsopvolging en -overname speelt financiering een belangrijke rol. Er is vaak een combinatie vereist van eigen inbreng, verkopersleningen en externe financiering. De koper heeft in veel gevallen beperkt eigen vermogen en de financier moet op basis van prognoses beoordelen.
Hierdoor vallen kopers bij financiers binnen een hoger risicoprofiel en daardoor is de kans op financiering kleiner. Voor financiers kan een deel van dit hogere risico door de BMKB-garantie (Besluit Borgstellingskrediet Midden-en Kleinbedrijf) verminderd worden. Een vereenvoudiging en verruiming van de BMKB draagt bij aan de financierbaarheid van bedrijfsovername.
Dit is een van de thema's vanuit het Nationaal Convenant MKB financiering en we adviseren de overheid om de BMKB te vereenvoudigen en te verruimen om daarmee de financiering van bedrijfsovername te stimuleren.
Qredits financiert al sinds haar oprichting bedrijfsovernames. Mede door de vergrijzing neemt dit aantal alleen maar toe. Marco Smit, algemeen directeur Qredits: “We zien dat juist financiering voor opvolgers steeds vaker een belemmering vormt. Overnamefinanciering vraagt om maatwerk, waarbij niet alleen naar cijfers wordt gekeken, maar vooral naar de ondernemer en zijn of haar kennis en passie voor ondernemerschap.” Financiers die sterk leunen op algoritmes en betaaldata zijn daardoor minder goed in staat om overnamefinancieringen te verstrekken. De rol van intermediairs als persoonlijk adviseur is daarom belangrijker geworden.
De persoonlijke aanpak van Qredits bij overnamefinancieringen wordt verder versterkt door een intensieve samenwerking met de intermediairs.
Verveelvoudiging voor eigen gebruik is alleen toegestaan met bronvermelding:
Van Teeffelen, L. en Smit, M. (2025), KBI 19e editie, februari 2026, Betere toegang tot financiering topprioriteit voor ondernemers bij verkiezingen. Qredits/HU/ONL.
Noot voor de redactie
Voor meer informatie over het onderzoek of interviewverzoeken:
Marco Smit
E: m.smit@qredits.nl
T: 06 55 46 40 35
Foto's
Ministerie van Economische Zaken.